Odkryj tajemnice liczenia głagolicą!

Głagolica – najstarsze pismo Słowian – zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków. Nie jest już zarezerwowana tylko dla slawistów, ale fascynuje każdego, kto zachwyci się jej niezwykłym wyglądem. Czy wiesz, że te piękne, zakrzywione znaki mogą służyć nie tylko do pisania, ale także do liczenia? 

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś zanurzyć się w głagolickie bukwy, wiesz, że ich opanowanie to dopiero początek. Coraz więcej osób odkrywa potrzebę płynnego zapisywania liczb i wykonywania obliczeń głagolicą. Brzmi intrygująco? Chorwacki pasjonat głagolicy, Tomislav Beronić, wyszedł naprzeciw tej potrzebie, tworząc unikalną grę internetową – GlagoMatika.

Jak korzystać z GlagoMatiki?

Pierwszy krok to wejście na stronę: https://polska.glagomatika.online

Na samym początku powita cię majestatyczny głagolicki napis. Jeśli znasz to pismo, zauważysz od razu wyjątkowy kształt znaków – tzw. głagolicę kanciastą, znaną również jako chorwacka. W Polsce częściej spotykamy głagolicę okrągłą, czyli bułgarską, ale nie martw się! Różnice są niewielkie, a ty szybko przyzwyczaisz się do obu wersji.

Różnice między głagolicą okrągłą a kanciastą 

Grafika przedstawia porównanie obu wersji – po lewej znajduje się głagolica okrągła, po prawej kanciasta. Na pierwszy rzut oka widać, że różnice są minimalne, więc nie musisz się martwić! Po krótkim zapoznaniu się z obiema czcionkami, szybko opanujesz sztukę czytania i pisania w obu stylach. Co więcej, umiejętność korzystania z obu wersji nie tylko urozmaici twoje notatki, ale pozwoli ci rozszyfrować napisy w innych, słowiańskich językach.

Wybierz swój tryb gry i zacznij przygodę!

GlagoMatika obecnie oferuje dwa tryby: Ćwiczenia – którym poświęcony jest ten artykuł idealne oraz Konkurs – który, choć obecnie dostępny jedynie mieszkańcom Chorwacji niebawem doczeka się swojego polskiego wydania.

Po wybraniu trybu Ćwiczenia, otworzy się przed tobą 9 poziomów trudności, od tych prostszych, które pozwolą ci zaznajomić się z podstawami, aż po te najbardziej zaawansowane, wymagające mistrzowskiego opanowania głagolicy. Każdy poziom możesz powtarzać tyle razy, ile zechcesz – to ty decydujesz o tempie swojej nauki!

Na czym polegają poziomy?

Na załączonej grafice widzimy interfejs gry po jej uruchomieniu. Na samej górze zobaczysz numer aktualnego zadania (pierwsze) oraz ogólną liczbę pytań na danym poziomie (pięć). Co więcej, zegar bije nieubłaganie – każda sekunda liczy się do twojego wyniku, więc liczy się refleks i dokładność. Dlatego u góry znajdziesz dokładny (co do sekundy) czas rozpoczęcia zadania.
Na pierwszym poziomie po lewej znajdziesz głagolicki znak, a po prawej – zestaw cyfr arabskich. Twoim zadaniem jest kliknąć na cyfry arabskie, które odzwierciedlają wartości głagolickiego znaku. Jeśli dopiero poznajesz głagolicę, polecam przejść ten poziom kilkukrotnie – to jedyny poziom na którym możesz posiłkować się cyframi arabskimi!

Bądź uważny!

Gdy jesteś pewny swojego wyboru, śmiało kliknij przycisk Wyślij, umieszczony po lewej stronie. Jeśli podczas klikania się pomylisz, możesz wycofać swoją odpowiedź, korzystając z kafelka Usuń. Po prawej stronie znajduje się kafelek Podpowiedź umożliwia nam on podejrzenie ściągawki (tablicy podpisującej bukwy pod litery łacińskie oraz co najważniejsze – cyfry i liczby). Pamiętajmy jednak, że każde takie podejrzenie będzie cię kosztować punkty! Po zerknięciu na podpowiedź możesz powrócić do gry klikając kafelek Powrót do gry.

Wyniki

Gdy udzielisz odpowiedzi na ostatnie pytanie z danego poziomu, gra powiadomi cię, czy udzielona odpowiedź była prawidłową. Gdy odpowiesz na wszystkie pytania, wyświetli ci się Przewidziany czas na zrealizowanie tego poziomu oraz Twój czas, zaś na dole Punkty zdobyte na tym poziomie.

Ważny jest czas odpowiedzi! Każdy poziom ma przypisany maksymalny czas realizacji. Zależnie od czasu oraz poprawności odpowiedzi zmieni się twój wynik końcowy. Klikając kafelek Pokaż łączny wynik zobaczysz wyniki wszystkich swoich gier.

Chcąc grać dalej wybierz z rozwijanego paska u góry poziom, który cię interesuje.

Aby zresetować ogólny wynik, na koniec dowolnego poziomu kliknij Pokaż łączny wynik a następnie Zatrzymaj grę.

Mistrzostwo

Kiedy poznamy już wartości liczbowe, przypisane każdemu znakowi – gra będzie od nas wymagała liczenia z użyciem wyłącznie głagolickich bukw.

Najtrudniejszym poziomem proponowanym przez grę jest działanie na trzech liczbach trójznakowych. Na załączonym zrzucie ekranu możesz zobaczyć zadanie polegające na dodaniu do siebie trzech liczb (527, 777 i 971). Ich suma wyniesie 2275 i należy ją zapisać, wybierając odpowiednie bukwy z paska poniżej. 

Opanuj dziewiąty poziom gry i dołącz do mistrzów głagolicy!

Wsparcie instytucji

GlagoMatika jest wspierana przez poważne instytucje naukowe oraz państwowe Chorwacji, jak Staroslavenski institut, czy Ministerstwo Edukacji. Konkurs jest organizowany co roku, parokrotnie – w szkołach licealnych oraz podstawowych – ciesząc się rosnącym zainteresowaniem.

Bardzo dziękuję Tomislavovi, że umożliwił mi przetłumaczenie GlagoMatiki na język polski. Zachęcam do ćwiczenia swojej sprawności w zapamiętaniu oraz odczycie/zapisie liczb głagolickich! Warto trenować, gdyż planujemy uruchomienie konkursu na najszybciej liczącego głagolasza także w Polsce!

LINK do polskiej wersji gry: https://polska.glagomatika.online

Do zobaczenia w grze!

Artur Ardo Zudzin-Wiśniewski (Ardo Pravi), 16.10.2024